Sankcja Kredytu Darmowego

Sankcja kredytu darmowego - spłać kredyt bez odsetek

Sankcja kredytu darmowego – spłać kredyt bez odsetek

Spłacasz kredyt bankowy? Możliwe, że masz prawo do całkowicie darmowego kredytu. Spłatę zobowiązania bez kosztów umożliwia sankcja kredytu darmowego – prokonsumencki zapis w ustawie o kredycie konsumenckim. Dowiedz się, czy masz szansę na darmowy kredyt z banku.

Czym jest sankcja kredytu darmowego? 

Sankcja kredytu darmowego (SKD) została uregulowana w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Jeżeli w umowie kredytu zawartej między bankiem a konsumentem znajdą się niedozwolone postanowienia, bank poniesie tego konsekwencje, a konsument zostanie zwolniony z dodatkowych kosztów – będzie musiał oddać jedynie pożyczoną kwotę bez odsetek i innych kosztów, które przewidywała wadliwa umowa. Taka konstrukcja przepisów nie jest przypadkowa – bank zawsze jest silniejszą stroną umowy kredytowej.


Co w praktyce oznacza sankcja kredytu darmowego?

    
Klient zyskuje
Powołując się na sankcję kredytu darmowego, możesz spłacić kredyt bez kosztów, które przewidywała umowa, a zatem choćby bez odsetek. Z Twojej perspektywy – jako kredytobiorcy – sankcja kredytu darmowego to szansa na spore oszczędności.
    
Bank traci
Jak wskazuje nazwa, sankcja kredytu darmowego jest rodzajem kary dla banku. Ponieważ przygotowana przez bank umowa zawiera uchybienia, to zostaje on pozbawiony wynagrodzenia za udzielenie kredytu konsumenckiego – nie może liczyć np. na prowizję.

  H3: Dlaczego o sankcji kredytu darmowego zrobiło się głośno?

Sankcja kredytu darmowego nie jest nowością – ten instrument prawny jest dostępny już od ponad dekady. Jednak głośno zrobiło się o nim dopiero od niedawna. Dlaczego? Kolejne korzystne orzeczenia sądowe w sprawach dotyczących kredytów frankowych zachęciły kredytobiorców do walki o swoje prawa. Ale nie tylko. Rosnąca liczba orzeczeń zapadających w sprawach o kredyty konsumpcyjne sprawia, że konsumenci mają coraz większą świadomość tego, czym jest sankcja kredytu darmowego i dlaczego warto z niej skorzystać.

przykład 10

KIEDY MOŻNA SIĘ POWOŁAĆ NA SANKCJĘ KREDYTU DARMOWEGO?

Masz wątpliwości, czy podpisana przez Ciebie umowa kredytowa zawiera wszystkie wymagane informacje? Chcesz sprawdzić, czy masz szansę na darmowy kredyt? Musisz wiedzieć, że sankcja kredytu darmowego nie jest dostępna w każdym przypadku – trzeba spełnić pewne warunki.

  • Kredytobiorca jest konsumentem - Rozwiązanie w postaci sankcji kredytu darmowego jest dostępne wyłącznie dla konsumentów. Oznacza to, że nie mogą z niego skorzystać np. spółki.
  • Kredyt musi być kredytem konsumenckim - Z sankcji kredytu darmowego skorzystać mogą jedyne klienci, którzy skorzystali z kredytu konsumenckiego. O tym, czym jest kredyt konsumencki, przeczytasz poniżej.
  • Umowa musi zawierać niedozwolone postanowienia - Nie każda umowa z bankiem została nieprawidłowo skonstruowana. Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, kredytobiorca musi wykazać w umowie błędy.
  • Od daty wykonania umowy nie może upłynąć rok - Możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest ograniczona czasowo. Kredytobiorca może powołać się na to narzędzie maksymalnie do roku od dnia wykonania umowy.

SANKCJA KREDYTU DARMOWEGO - JAKIE BANKI?

Kredyty konsumenckie są udzielane przez wiele banków. Z doświadczenia radców prawnych z lubelskiej Kancelarii Radcy Prawnego Michała Lerki wynika, że niedozwolone klauzule mogą się znaleźć w umowach przygotowanych przez różne banki. W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, sankcja kredytu darmowego była dostępna dla klientów wielu banków – wymienić wystarczy:

●       Alior Bank S.A.

●       Bank Handlowy w Warszawie S.A.

●       Bank Millennium S.A.

●       Bank Ochrony Środowiska S.A.

●       BNP Paribas Bank Polska S.A.

●       Bank Pocztowy S.A.

●       Credit Agricole Bank Polska S.A.

●       Deutsche Bank Polska S.A.

●       ING Bank Śląski S.A.

●       mBank S.A.

●       Nest Bank S.A.

●       Pekao S.A.

●       PKO Bank Polski S.A.

●       Santander Bank Polska S.A.

       VeloBank S.A.

Jakie zapisy w umowie pozwalają skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

    

Brak informacji o zasadach, na jakich został udzielony kredyt konsumencki

Umowa kredytu musi być kompletna – czyli zawierać informacje m.in. o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) czy warunkach ubezpieczenia. Do rzadkości nie należą jednak sytuacje, gdy banki pomijają w treści umów niektóre wymagane informacje. Może to być podstawą do zastosowania sankcji kredytu darmowego.

    

Kwota kredytu wskazana w umowie i kwota wypłacona kredytobiorcy nie pokrywają się

Kredytobiorca nie może otrzymać kwoty niższej niż ta, która widnieje w umowie jako kwota kredytu. Jeżeli tak się stało, to bank popełnił błąd otwierający klientowi drogę do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. W tej sytuacji kwota nie ma znaczenia – różnica może wynosić zaledwie kilka złotych. 

    

Nieprawidłowe wyliczenie kwoty pozaodsetkowych kosztów kredytu

Udzielając kredytu, bank może obciążyć klienta kosztami pozaodsetkowymi. Nie mogą one jednak przekroczyć maksymalnych wartości, muszą też zostać dobrze wyliczone – bank musi być precyzyjny. Błędy w tym zakresie również umożliwiają kredytobiorcy powołanie się na sankcję kredytu darmowego i dochodzenie swoich praw.

    

Naruszenie obowiązku zawarcia umowy kredytu w formie pisemnej

Umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli instytucja finansowa nie dopilnowała formy pisemnej, musi spodziewać się konsekwencji. W tej sytuacji skorzystanie z sankcji kredytu darmowego jest jak najbardziej słuszne, a kredytobiorca będzie musiał zwrócić jedynie kapitał otrzymany od banku.




H2: Czym jest kredyt konsumencki?

Nie każdy kredyt zaciągnięty w banku jest kredytem konsumenckim. Z ustawy o kredycie konsumenckim wynika, że jest to umowa o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł (albo równowartości tej kwoty w innej walucie). Podana kwota może być wyższa, gdy strony umawiają się na kredyt niezabezpieczony hipoteką i który jest przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego.

Przykłady kredytu konsumenckiego

       Kredyt gotówkowy

       Kredyt samochodowy

       Kredyt odnawialny

Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Chcesz sprawdzić, czy możesz obniżyć swoje finansowe zobowiązania i czy masz szansę na darmowy kredyt? Rozsądnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z profesjonalnej pomocy. W ten sposób nie tylko dowiesz się, czy w Twoim przypadku możliwe jest powołanie się na sankcję kredytu darmowego, ale również otrzymasz kompleksowe wsparcie.

Aby uzyskać korzystne orzeczenie, nie wystarczy tylko złożyć pozew – trzeba jeszcze wykazać, że racja leży po stronie klienta. Wiąże się to z opracowaniem strategii procesowej, a to z kolei wymaga doświadczenia. Prawnicy z Kancelarii Radcy Prawnego Michała Lerki mają doświadczenie w reprezentacji klientów w sporach z bankami.

00

przykład 2

Przykładowy tekst
Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst.
Przykładowy tekst
Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst.
Przykładowy tekst
Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst.

H2: Czy oferta złożona przez bank może być dobra?

Korzystne dla kredytobiorców orzeczenia zapadające w sprawach frankowych sprawiają, że niektóre banki zmieniają swoją politykę – starają się one wypracować porozumienie z klientem i tym samym uniknąć sporu na drodze sądowej. Czy oferta złożona przez bank może być dla klienta korzystna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – każda sprawa jest inna. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej banki oferują klientom gorsze warunki niż te, które mogliby oni uzyskać na drodze sądowej. To jeszcze jeden argument przemawiający za tym, aby skonsultować się z prawnikiem.

H2: Sankcja kredytu darmowego – co można zyskać?

Z perspektywy klienta sankcja kredytu darmowego pozwala uzyskać darmowy kredyt – oddać trzeba tylko tyle, ile pożyczył bank. To właśnie finansowy aspekt (możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty) jest główną korzyścią, na jaką może liczyć kredytobiorca. Brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów (prowizji czy oprocentowania) sprawia, że kredyt jest tańszy, dużo łatwiej jest też go spłacić.

Sankcja kredytu darmowego – korzyści

       Darmowy kredyt

       Poprawa sytuacji finansowej

       Zmniejszenie zadłużenia

H2: Jak sprawdzić, czy i ile można odzyskać?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile możesz zyskać, korzystając z sankcji kredytu darmowego, w pierwszej kolejności musisz się upewnić, że powołanie się na ten instrument ochrony praw konsumentów będzie możliwe. Możesz to zrobić, konsultując się z prawnikiem i korzystając z darmowej analizy umowy. W ten sposób sprawdzisz, czy masz szansę na darmowy kredyt i poprawę swojej sytuacji finansowej. Z analizą umowy kredytu konsumenckiego nie warto zwlekać – możliwość skorzystania z SKD jest ograniczona w czasie.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Instytucja sankcji kredytu darmowego ma zastosowanie w przypadku kredytów konsumenckich. Jednak od tej ogólnej zasady są pewne wyjątki – na sankcję kredytu darmowego mogą powołać się też kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego w okresie między 17 grudnia 2011 a 21 lipca 2017 r.
Informacje o sankcji kredytu darmowego można znaleźć w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Warto przy tym pamiętać, że SKD to nie nowość – ten instrument ochrony praw konsumentów jest dostępny od wielu lat, ale dopiero od niedawna jest o nim naprawdę głośno.
Tak. Z sankcji kredytu darmowego mogą skorzystać również osoby zadłużone, których sprawy zostały już przekazane do kancelarii komorniczych (etap postępowania egzekucyjnego). W tym przypadku rozwiązanie w postaci sankcji kredytu darmowego również jest dostępne tylko dla osób, które podpisały umowę z wadami.
Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank nie oznacza, że klient nie może powołać się na błędy w umowie kredytu konsumenckiego. Formalnie nie ma przeszkód, aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, gdy bank wypowie umowę kredytową.
Pozwanie banku o sankcję kredytu darmowego wiąże się z pewnymi kosztami. Po pierwsze, trzeba ponieść koszty sądowe. Po drugie, pozostaje kwestia wynagrodzenia pełnomocnika. Łącznie to co najmniej kilka tysięcy złotych. Konsultacja z radcą prawnym pozwala ocenić opłacalność takiej decyzji.
Zespół Kancelarii Radcy Prawnego Michała Lerki ma indywidualne podejście do każdej sprawy. Oznacza to, że wycena zostaje przedstawiona dopiero po zapoznaniu się ze sprawą. Sama analiza umowy kredytowej jest bezpłatna.