Ugoda z bankiem czy pozwanie banku – co jest korzystniejsze dla frankowicza?

Niemal wszystkie zapadające dotychczas orzeczenia w sprawach frankowych są pozytywne dla frankowiczów pozywających banki. Jednak droga sądowa nie jest jedyną możliwością – jako frankowicz możesz też podpisać z bankiem ugodę. Pozostaje jednak pytanie, czy ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego będzie dla Ciebie korzystna. W świetle najnowszego orzecznictwa TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. banki lawinowo zaczną zwracać się od swoich kredytobiorców, przedstawiając im propozycje ugodowe. Dowiedz się, jak sprawdzić, co będzie korzystniejsze – ugoda czy pozew. Nie masz czasu na analizę ugody? Zwróć się o pomoc do doświadczonej kancelarii, która sprawami frankowymi zajmuje się na co dzień.

Ugoda frankowa z bankiem – dlaczego pozew to lepsze rozwiązanie?


Mimo że pozwanie banku nie jest jedyną możliwością pozbycia się kredytu frankowego, to ugody proponowane przez banki wciąż są zdecydowanie niekorzystne dla kredytobiorców. To właśnie sprawia, że dziś do sądów masowo wpływają pozwy o ustalenie nieważności zawartych umów frankowych, a po wyżej wspomnianym wyroku TSUE z dnia 15 czerwca 2023 roku w zapadłego na kanwie sprawy o sygnaturze: C-520/21 będzie ich znacznie więcej. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego droga sądowa nadal jest lepszym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że ugoda frankowa z bankiem:

Z uwagi na otrzymanie od banku propozycji ugody chcesz sprawdzić, czy będzie ona korzystna? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie zaproponowanych przez bank warunków z prawnikiem. Dowiesz się dzięki temu, jak ugoda wypada na tle korzyści płynących ze złożenia pozwu w sądzie.

Co można zyskać, składając pozew o ustalenie nieważności umowy frankowej?


Pod względem finansowym z pewnością dużo więcej niż może przewidywać ugoda frankowa zaproponowana przez bank. To główny argument za pozwaniem banku. W sądzie można uzyskać unieważnienie kredytu frankowego, co w uproszczeniu oznacza, że strony muszą się rozliczyć – każda z nich oddaje to, co dostała. Dodatkowo za wyborem tej ścieżki przemawia też aktualna sytuacja gospodarcza, w tym wysoki poziom stóp procentowych. To czynnik zniechęcający wielu frankowiczów do podjęcia rozmów z bankami. Ponadto, w nawiązaniu do stanowiska TSUE istnieje możliwość złożenia wraz z pozwem wniosku o wstrzymanie płatności rat kapitałowo-odsetkowych na czas postępowania sądowego. Dlaczego warto złożyć pozew o ustalenie nieważności umowy frankowej:

15 czerwca 2023 r. TSUE wydał kolejny korzystny dla frankowiczów wyrok – bankom nie przysługuje roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To kolejny argument przemawiający na niekorzyść ugody – kredytobiorca nie musi się obawiać, że w odpowiedzi na złożenie pozwu przeciwko bankowi również zostanie przez niego pozwany.

Ugoda frankowa czy droga sądowa – co jest korzystniejsze?


Jeżeli rozważasz różne scenariusze w sprawie nadal spłacanego lub już spłaconego kredytu frankowego, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia specjalisty. Kancelaria Radcy Prawnego Michała Lerki to zespół doświadczonych prawników, którzy specjalizują się między innymi w kredytach frankowych. Kontaktując się z nami, dowiesz się, jakie masz możliwości. Gdy uznasz, że pozwanie banku może być dla Ciebie korzystne, pomożemy Ci w przygotowaniu pozwu i będziemy reprezentować Cię przed sądem.